Svalová kontrakcia a dekontrakcia.

18.02.2019

Spúšťové body - trigger points

    Zdravé svaly, svalové a nervové vlákna bezproblémovo reagujú na povely mozgu (z CNS)na kontrakciu(stiahnutie svalu pri pohybe) a tiež na dekontrakciu (uvoľnenie svalu). Sú poddajné, pružné, húževnaté...všetci spoľahlivo poznáme, kedy je naše svalstvo zdravé. V takom prípade sa vieme pohybovať plynulo, ľahko a bez obmedzení. Ohýbanie nám nerobí žiadne problémy, bez zaváhania sa postavíme, napriahneme, otočíme... Pohyby kĺbov sú volné bez náznaku nepohodlia, alebo obmedzenia. Zdravé svaly sú na dotyk mäkké nebolestivé a ľahko môžeme nahmatať hlbšie štruktúry pod nimi(napr. kosti a pod.)

    Vo svaloch však môžu nastať rôzne patologické zmeny, ktoré vytvárajú rôzne zdroje bolestí, ochablosť, obmedzenie pohybu a pod. Jeden z možných a častých problémov v poslednej dobe sú tzv. spúšťacie body - trigger point (TP). Ako náhle dôjde ku stuhnutiu svaloviny a vytvoreniu TP príslušný sval sa stiahne, na dotyk je tvrdý a kompaktný, stráca elasticitu a poddajnosť. Ak zostane stiahnutý postupom času dochádza k zhoršenému prekrveniu svalu, strate pružnosti, čo vedie k premene svalových vlákien na väzivo.

    Vznik TP môže nastať z mnohých príčin a to buď mechanickým poškodením svalu, natiahnutím, alebo preťažením pri športovom výkone, práci a pod., alebo úrazom - nečakaným zlým došliapnutím, vyvrtnutím, zlomeninou a následnou nedostatočnou rehabilitáciou... Sú však aj príčiny nielen z prehnanej, ale aj z nedostatočnej aktivity svalstva - počas dlhodobého vysedávania pri TV, PC, ale tiež dlhšieho obdobia nič nerobenia napr. počas zimy a s príchodom jari, príliš rýchlim pracovným nasadením napr. s prvými prácami na záhradke a pod.

    Čo je vlastne TP ? Ide o tzv. svalový uzlík, ktorý vzniká na úrovni svalových vlákien a zapríčiňuje bolestivosť a stuhnutosť svalov. V krátkosti povedané priečne pruhované svalové vlákno sa skladá z jednotlivých úsekov- sarkomer (pozri obrázok), ktoré sa naťahovaním vlákna od seba vzďaľujú, alebo pri skrátení približujú. Keď vznikne TP, tento uzlík má sarkomery nahustené na seba. Avšak pred uzlíkom a za ním sú sarkomery naopak ďaleko od seba, čím dochádza k maximálnemu napnutiu vlákna v týchto oblastiach.

    Svalové vlákno sa teda extrémne napína a bráni aj ostatným svalovým vláknam vo funkčnosti, vzniká úponová bolesť na jeho začiatku a konci. Pri každom ďalšom natiahnutí môže dôjsť k jeho pretrhnutiu. V tomto momente nie je dobré sval ďalej napínať, a preto nie je vhodný v tejto fáze ani strečing!!!

    Nahromadením TP sval stráca ďalej svoju elasticitu, človek stráca pohyblivosť, pracovný a športový výkon. Napnuté miesta sú bolestivé. Bolestivosť sa prenáša do úponov. Pri diagnostikovaní treba preto poznať funkčnú anatómiu a jednotlivé vzorce zón prenášajúcej bolestivosti. Pacient teda cíti bolesť na inom mieste nie len tam kde je uzlík TP. U lekára pri diagnostikovaní nemá žiadne laboratórne, ani RTG, alebo MRI známky patologie. Často je preto zo strany lekára považovaný za simulanta. Pokiaľ je na tele nájdených viac ako 18 takýchto bolestivých miest diagnóza znie: fibromyalgia syndróm, alebo jednotlivo syndróm myofascialnej bolesti.

    Pokiaľ dlhší čas zotrváva pacient v takomto svalovom napätí, svaly sú málo vyživované - atrofujú, svalové vlákna nekrotizujú - sú nedokrvené, nevyživené a sval sa pretvára na už spomínané väzivové vlákna. Väzivo preťažuje chrbticu a kĺby, pretože na konci pohybu, tento pohyb sa zastavuje a priťahuje kĺby veľkou silou ku sebe. Teda pohyb nemá dostatočný rozsah. Na nosných kĺboch vzniká artróza, poškodenie chrupavky a to v miestach zvýšeného tlaku. Na chrbtici vznikajú vysunutia a pretrhnutia platničiek, neskôr deformity kostí a nárastky osteofytov, výrastkov a pod...samozrejme táto problematika je ďaleko rozsiahlejšia.

    Ak sa existencia TP nerieši, vznikajúce väzivo môže po niekoľkých rokoch priviesť človeka až k invalidizujúcej bolesti, dysfunkciám a problémom s ktorými si konvenčná lekárska diagnostika a terapia ďalej nevie poradiť. Pokiaľ sa však TP včas odhalia, existuje liečba viacerými postupmi a metódami. Lekári vpichujú do oblasti TP medikamenty, akupunktúra ošetruje TP suchou ihlou, maséri používajú manuálny tlak,...ale dobrá správa je, že je tu  možnosť vlastnej pomoci a to cielenými cvikmi metódou SM systému v kombinácii s manuálnym tlakom a manuálnymi technikami.

    SM systém používa veľmi jemný pohybový programom aktivovania agonistov - aktívnych svalov, ktoré relaxujú- uvoľňujú antagonistov, v ktorých boli nájdené TP a tak postupne získavajú ich prekrvenie. Prekrvenie preto, lebo postihnutý sval potrebuje v prvom rade priviesť krv do TP, lebo je podvyživený a nemá dostatok energie na uvoľnenie. (bielkoviny aktín a myosin zostáva v sarkomere spojené kalciovými iontami - kalciová pumpa nemá dostatok energiu na vysatie iontov do endoplazmatického retikula- svalové vlákno je stiahnuté, skrátené).

Až po niekoľkých dňoch relaxačného cvičenia začneme svaly mierne a postupne naťahovať. Pohybová liečba musí byť preto pravidelná.

Preto majme na pamäti, že pohyb je život. Pohyb však uvážený, nie extrémny - ničiaci. Našim svalom musíme zaistiť, aby zostali vláčne a poddajné. Zatuhnutý a ochabnutý sval je bolestivý. Preto sa o svaly treba starať, aby sme zostali vitálni a činorodí, vychutnávajúci si život až do vysokého veku. J

                                                                                                                                       Pavol


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky