Prečo sú často používané tzv." Brušáky" také škodlivé na chrbticu.

19.11.2018

Prečo teda často neposilňovať priamy sval brušný ?

Je dôležité si uvedomiť pár zásad pri posilňovaní brušných svalov z pohľadu vhodnosti na chrbticu.

Brušné svalstvo sa skladá už zo spomínaného priameho brušného svalu(m. rectus abdominis), z vnútorných a vonkajších šikmých brušných svalov a priečnych brušných svalov. Priečne brušné svalstvo(m.transversus abdominis) má svalové vlákna orientované horizontálne a samotná hrúbka svalu je len pár milimetrov. Pre nás je tento sval z tohto dôvodu nepodstatný, keďže nemá dostatočnú silu dvíhať telo smerom hore. Pre nás najdôležitejšie sú šikmé brušné svaly. Vonkajšie brušné svaly(m.obliquus externus abdominis), majú svalové vlákna orientované od bokov ku stredu teľa smerom nadol-zostupným smerom a vnútorné brušné svaly(m.obliquus internus abdominis),majú svalové vlákna orientované od bokov ku stredu teľa smerom vzostupným- nahor


     Jednoducho povedané majú dostatočnú hrúbku a silu aby dokázali zúžiť driek a dostať tak najviac preťažovanú časť driekovej-lumbálnej časti chrbtice do vztlaku-čiže do natiahnutia smerom nahor. Naproti tomu priamy brušný sval - je čistá vertikála. Pri častom posilňovaní tohto svalu dochádza ku skracovaniu chrbtice, čiže tlak ide smerom nadol, stláča stavce ku sebe a medzistavcové priestory sa zmenšujú hlavne na predných póloch. Platničky sú permanentne stláčané silou dolu a degenerujú. Trénujeme si tak akurát vytlačenie platničiek. Vzniká tlak v platničkách a gelové jadro platničiek(nucleus pulposus) sa tlačí k zadnému pólu na prstenec platničky(annulus fibrosus), ktorý sa môže vytlačiť(protrúzia), alebo môže prasknúť(hernia) a gelové jadr vytečie. Toto potom tlačí na durálny vak miechy, alebo pritlačí bočne nerv vychádzajúci cez foramenové okienko. Vzniká bolesť, ktorá sa šíri dole do nohy. Z tohto dôvodu sú preto cviky, ako klasické brušáky a rôzne sklapovačky, nesmierne ničivé na chrbticu!!! Samozrejme nič sa nestane, keď si raz za čas zacvičíme klasické sklapovačky, alebo brucháče. Ale pokiaľ by sme rectus abdominis denne trápili desiatkami či stovkami opakovaní, tak to určite poznačí naše platničky.

Ako teda posilňovať tak potrebný stred teľa?

MUDr. Smíšek, ako bývalý vrcholový športovec sa už zaoberá 40 rokov metódou, ktorá rieši dynamické špirálovité svalové reťazce, ktoré dokážu" nadvihnúť telo" a tým zväčšiť medzistavcové priestory a zregenerovať platničky. Táto metóda sa nazýva SM- systém (najnovšie sa razí názov SPS-spirána stabilizácia), kde pomocou elastického lana je možnosť, z aktivovať dynamické svalstvo - svalstvo, ktoré stabilizuje telo v pohybe. Je to jedinečná, medzinárodne uznávaná metóda, ktorá už v Nemecku je preplácaná poisťovňami. Tento svalový špirálový reťazec zahŕňa aj šikmé brušné svalstvo, ktoré sa významne podieľa na tomto systéme stabilizácie v pohybe a tým sa efektívne posilňuje. Naozaj to funguje, môžeme to potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti. Jednotlivé cviky sa treba dôkladne naučiť . Najlepšie pod vedením skúseného trénera. Posilňovanie je tak šetrnejšie, zdravšie a efektívnejšie a čo je najdôležitejšie zahŕňa aj regeneráciu.

Zoznámiť sa s tou to metódou a to individuálne, alebo skupinovo, je možné už prakticky v každom meste. V Ružomberku cvičíme skupinovo skoro dva roky a výsledky sú zjavné. Samozrejme najoptimálnejším riešením je individuálny prístup - je však finančne najnáročnejší. Preto ekonomicky lacnejšia je varianta skupinového cvičenia. V špecifických prípadoch je však jediná možnosť individuálneho prístupu. 

Športujme teda hlavne pre zdravie a nie pre seba ničenie. Pretože jednostranné preťažovanie, jednostranná činnosť či už športom, ťažkou fyzickou prácou alebo sedavým spôsobom života, vedie k svalovým dysbalanciám a tie potom vedú k degenerácii, štrukturálnym zmenám, bolestiam a tým pádom k nekomfortnému spôsobu života. 

                                                                                                                                              Pavol

 Na obrázku si môžte všimnúť, ako pracujú stavce pri posilňovaní brušných svalov v ľahu(chrbtica sa skracuje) a ako pri SM systéme(naopak sa predlžuje) 

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky