Ako zvládnuť akútnu extrúziu disku – liečba.

21.10.2018

    Pri akútnej extrúzii disku je možné podstúpiť okamžitý operačný zákrok, ktorý nás zbaví sekvestru, ktorý vytvára tlak na nerv, miechu a pod. Ide tu však o zákrok, ktorý poruší okolité tkanivo, ktoré neskôr zjazvená časť môže byť na prekážku a môže vyvolávať ďalší útlak. Nebudem sa ďalej zmieňovať o tom, že operačný zákrok nerieši podstatu extrúzie - spevnenie svalového korzetu šikmých brušných svalov a pod., prečo vznikla a odstránenie negatívnych faktorov.

   Pokiaľ pacient má zmysel pre pohyb a liečebný telocvik, je tu možnosť cielených cvikov na tento problém, ktorý umožňuje SM systém Chce to však určitú dávku svedomitosti v cvičení a samozrejme trpezlivosť, pretože problém, ktorý vznikal niekoľko rokov nie je možné vyriešiť zo dňa na deň.


Liečbu pomocou SM cvičení a manuálnych techník môžeme rozdeliť do 5 skupín: 

  • Rýchla profesionálna liečba.
  • Pri veľkých bolestiach v chrbte, šírenie bolestí do dolných končatín, pri strate citlivosti a poruche pohyblivosti je potrebné zahájiť liečbu okamžite trakčnými manuálnymi technikami. Ideálne je stráviť týždeň na rehabilitačnom pracovisku s možnosťou ubytovania.

    Trikrát denne prevádzame terapiu trvajúcu hodinu. Obsahom terapie sú relaxačné masáže s natiahnutím svalov pozdĺž chrbtice - manuálna trakcia chrbtice. V akútnej fáze po trakčných manuálnych technikách nie je vhodné cestovať autom. Dlhšie sedenie v aute neguje liečbu.

    Súčasne s manuálnymi technikami začíname cvičiť prvé dva základné cviky. Ako náhle bolesť ustupuje a pacient sa naučil tieto prvé dva cviky, postupne pridávame cviky 3,4,5,6 v základnom prevedení s malým rozsahom. Až po ústupe koreňových bolestí pridávame cvik 11 a opäť v malom rozsahu. Tak zvládame celý základný program.

    Po týždni liečebného pobytu sa pokračuje ambulantne 2-3x týždenne hodinovou kombinovanou terapiou, ktorá obsahuje manuálne techniky a cvičenie. Asi po mesiaci cvičení, keď zanikne koreňové dráždenie, zániková symptomatológia sa začína program pre pokročilých. Dôležité je kontrola aktívnych bodov špirály LD - zapojenie svalov medzi lopatkami, na bruchu a na zadku. A relaxácia vo vertikále ES - relaxácia oboch vzpriamovačov chrbtice a horných vláken trapézového svalu. Veľmi dôležitý je cvik 11 v pokročilej variante v plnom rozsahu. Cvik zabezpečuje rotáciu trupu oproti panvy. To je však možné cvičiť, len s trakciou t.j zapojením špirál a utlmený ES. Toto umožňuje plné vstrebanie sekvestru a vytvorenie pevnej jazvy v annulus fibrosus. K tomu je potrebné cca 3-6 mesiacov. Výsledok sa kontroluje magnetickou rezonanciou, aby s mohlo pacientovi dovoliť plná pracovná, rekreačná, alebo športová záťaž.

    Cvičenie v regeneračnej a kondičnej forme by malo prebiehať celý život, aby nedošlo k recidíve. Je vhodné chodiť cvičiť 1-2x týždenne do skupiny vedenej profesionálnym trénerom a denne si cvičiť doma aspoň 10 minút.

    • Pomalá profesionálna liečba.

    Pacient je liečený ambulantne 3x týždenne hodinovou kombinovanou terapiou - manuálne techniky s následným cvičením. Doma pacient cvičí 3-5x denne 5-20 min. Začíname kratšími intervalmi cvičenie do 5 minút a postupne cvičenie predlžujeme až na 20 minút.

    • Pomalá neprofesionálna liečba.

    Pacient si cvičí sám doma, nie je profesionálne kontrolovaný, chýbajú manuálne techniky. Cvičenie má riziko chybného prevádzania cvikov. Bez manuálnych techník je ťažké sa rýchle zbaviť svalového napätia paravertebrálnych svalov. Musíme priznať, že tento typ liečby prebieha najčastejšie. Musíme počítať s tým, že bolesti sa predĺžia aj na 3 mesiace. Vo väčšine prípadov však k uzdraveniu dôjde . Je tu však riziko, že cviky budeme prevádzať tak nedokonale a zle, že sa liečebný efekt nedostaví.

    • Príprava na operáciu a následná starostlivosť.

    U pacientov, ktorí potrebujú operačný výkon- napríklad pri úzkom miechovom kanály a jeho zúženie nie je z vytlačenia disku, ale vzniklo produktívnymi zmenami na telách stavcov a kĺboch. Je preto nutné pred operáciou dobre zvládnuť koordináciu cvičenia, vytvoriť stabilizačný svalový korzet a natiahnuť skrátené svaly. Potom je možné už týždeň po operácii cvičiť a tak zabrániť vzniku komplikáciám. Potiaže po operácii vyvolávajú negatíve faktory, preťažujúce chrbticu, ktoré neboli predtým odstránené. Po operačné potiaže sa nazývajú FBS

    (failed back surgery syndrome), sú väčšinou spôsobené zanedbaním rehabilitačnej prípravy pred operáciou a zanedbaním nasledujúcej starostlivosti.

    • Chronické bolesti chrbtice.

    Po profesionálnom zaškolení, najlepšie 5-10x individuálna hodina, začíname cvičiť cviky doma v základnom prevedení 2-3x denne 10 minút. Opäť platí cvičiť pomaly, malou silou, v nebolestivom rozsahu a hlavne správne. Je veľmi vhodné chodiť do skupiny 1-2x týždenne a tiež si nechať 1x mesačne korigovať cviky individuálne. Relaxačné masáže podľa našej metódy podstatne urýchlia cvičenie vo väčšom rozsahu a dosiahnuť efektu špirálnej stabilizácie. Sebakontrolu pri domácom cvičení uľahčí systém dvoch zrkadiel, alebo kamera prepojená s TV.

    Športovci sa potrebujú cvičením pripraviť na športový výkon a po výkone odstrániť cvičením napätie zo svojich svalov a obnoviť výživu v medzistavcových diskoch.

    Profesionálny športovci, ktorí prevádzajú šport s vysokou záťažou chrbta potrebujú cvičiť až 1 hodinu ráno a 1 hodinu večer po športe, aby došlo k obnove a regenerácii.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky